Türkçe İngilizce

Geleneksel Muharrem İftarı Barcelo Eresin

Vakfımızın geleneksel Muharrem Ayı iftarı Topkapı Eresin Otel'de yapıldı. İftar programında 350 kişi dolayında protokol düzeyinde davetliler yer aldı.

11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’ün onurlandırdığı davete, İstanbul Valimiz Vasif Şahin, Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim KILIÇ, eski diyanet işleri başkanları, eski bakanlar, çok sayıda elçilik ve konsolosluklar, milletvekilleri, gayrimüslim dini liderler, yurt dışından gelen dini temsilciler ve inanç önderleri, çok sayıda STK’ lar, Belediye başkanları, Rektör, Öğretim üyeleri, İşadamları, kamu üst düzey yöneticileri, sanatçılar ve medya temsilcilerinin yeraldığı ve her kesimin birarada olduğu tarihi bir gün oldu. Vakıf başkanımız Fermani ALTUN konuşmasının başında, ‘11. Cumhurbaşkanımızın Çankaya Köşkünde Muharrem ayında iftar geleneğini başlatması tarihi bir görevdir, insanlar arası ayrım yapmayan 11. Cumhurbaşkanımız gönlümüzde taht kurmuştur’ dedi. Yine Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç için de şöyle dedi. ‘Toplantılarımıza sürekli iştirak eden Sayın Haşim Kılıç başkanımız her defasında Anayasanın 174. Maddesi olan Tekke ve Zaviyeleri kapatma maddesinin bir utanç olduğunu belirtmiştir. Türkiye’nin büyük bir inanç kesiminin, kendi ülkesinde ürkek bir güvercin gibi yaşatılmasına devam etmesinin çağın utancı olduğunu belirttiğini ifade ederek onun için kendisine minnettarız ‘diyerek yaptığı açılış konuşmasında özetl, Kerbelanın 1336. Yılına girerken tüm dünya da kerbelaların devam ettiğini belirtti.

Hz Hüseyin’in, yezit’in saltanat ve zulmüne karşı boyun eğmediği gibi onun taahhüt ettiği dünya nimetlerini ret ederek hak hukuk hürriyet ve özgürlük için 72 kişilik ailesiyle 10 gün susuz bırakılarak, başı kesilerek katledildiğinden bahsetti. Yezit in sahip olduğu zihniyet bugün ışid gibi İslami terör örgütleri tarafından devam ettirilmektedir dedi. Bu vahşetlerin yüce dinimizle hiçbir alakası olmadığını, dinimizin Hz. Resulullah’ın referans olarak gösterdiği ehlibeytin çizdiği hak yolu olduğunu belitti. Hz. Hüseyin’in nesilleri, Hz. Muhammed’in gösterdiği Kuran’ın hak yolunda ki inançla bizi Müslüman etmişlerdir. Medeniyet, hak hukuk, evrensel insan hakları, kadın erkek eşitliği, dünyada ki bütün farklılıkları hak saymak, zalim ve cahil olmamak, nefsini aşmış yüksek ahlak sahibi, sevgi ile yoğrulmuş İslam anlayışıdır, muhabbet ve tasavvuf bizi bu aşkla yoğurup ehli kamil yapan temel zeminimizdir. Yaşadığımız bu çağda bu değerlere sahip bütün insanların yaşanan vahşetler karşısında el ele vermesini yüce rabbimizin verdiği ortak değerlerle kucaklaşmanın zamanıdır dedi. Çıkarları için insan ayrımı yapanlar, mezhep siyaseti yapanlar, kimlik siyaseti yapanlar insanlığın ve Allah’ın en büyük düşmanıdırlar. Dünya Ehlibeyt Vakfı olarak tüm dünya insanlığının kardeşliğini savunuyoruz, onları engelleyen zalimlerin ve kullandıkları cahillerin etkilisiz hale gelmesini temenni ediyoruz dedi. Diyanet İşleri Eski Başkanları Mehmet Nuri Yılmaz ve Süleyman Ateş hoca da kerbela olayını ve sonuçlarını ortaya koyarak bütün içtihat imamlarının ve tüm inanç kesimlerinin ehlibeyt yolunda olduğunu belirterek hepimizin yolu inancı temel değerlerimiz aynıdır ve Ehlibeyt evlatları Resurullahın sünnetini doğru şekilde dünyaya taşımışlardır dediler. İstanbul Valisi Vasip Şahin de herkesin beraberce Dünya Ehlibeyt Vakfı çatısı altında bulunmasının örnek teşkil ettiğini ve gelecek için umut verici olduğunu belirterek vakfımıza teşekkür etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmalarında özetle toplumun ayrıştırıldığını ve insanların bir araya gelmelerinin bile suç olduğu hatta birbirlerine baş sağlığı dilemelerinin bile acımasızca eleştirildiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu durum bizi üzüntü ve kaygı içinde bırakmaktadır diyerek yüce inancımızı şiddet ve teröre endeksleyenler bu boşlukları kullanmaktadırlar. Gelecek için bütün farklılıklarla beraber daha çok el ele vermemiz ve kucaklaşmamız gerekir dedi. Dünya Ehlibeyt Vakfının öteden beri süregelen bu örnek hizmetlerini takdir ediyoruz, bu tablonun Türkiye genelinde daha etkin bir şekilde destek görmesini arzu ediyoruz dedi. 

Sayın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Her kesimin ve bütün farklılıkların bu muhabbette beraber olmaları takdir edilen bir hizmettir. Hz. Hüseyin’in yolu, felsefesi tüm islamın ve tüm insanlığın meşalesidir” dedi.

Geleneksel Muharrem İftarı Barcelo Eresin

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024