Türkçe İngilizce

Fermani Altun Adıyaman Ünv.

Fermani Altun Adıyaman Üniversitesi'nde “Tasavvuf” konulu konferans verdi.

Ziyarette duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Gönüllü fikir alış verişinde bulundu. Prof. Dr. Gönüllü Adıyaman Üniversitesi Onur Defteri’ni imzalayan Altun’a Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerleri Cendere Köprüsü ve Perre Antik Kenti’nin maketini hediye etti. Makam ziyaretinden sonra konferans salonuna geçen Altun; salonu dolduran konuklar tarafından coşkuyla karşılandı. Burada verdiği konferansta Adıyaman Üniversitesi’ne ve Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür etti. Fermani Altun: Tasavvuf Bizim Manevi Gıdamızdır Tasavvufun tanımını yaparak sözlerine başlayan Altun tasavvufun inancımızın alt motifleri olduğunu söyledi. Tasavvufun ehl-i kamil olmada ve bizi yaratan Allah’ın hak yoluna yaklaşmamız için büyük kanal olduğunu belirten Altun tasavvufun büyük bir ilim yolu olduğunu ve o ilim den nasibini almayan insanların hak yolunu yakalamayacaklarını ifade etti. Mütevaziliğin, hoşgörünün, aşkın, muhabbetin ve her şeyin bu ilim yoluyla öğrenileceğini ileri süren Altun, “Tasavvuf bizim manevi gıdamızdır. Bizim muhabbet zemininde aşk ve sevgi ilacımızdır. Aşk ve sevgiye kavuşmak için tasavvuf her şeydir. Tasavvuf olmazsa ehl-i kamil olmaz. İnancımıza da aynı şekilde bir ağacın dalı olmazsa bir ağacın yaprağı olmazsa bir ağacın meyvesi olmazsa o ağaçtan faydalanamazsınız. Yani inancın alt motiflerini boşalttığınız zaman o inanç sadece bir kuru gövde olarak kalır. Düşünün 90 yıldan beri neden Mevlanalar, Yunuslar, Hacı Bektaşlar yetişmiyor. Neden yetişmiyor, muhabbet zeminleri, kaynakları, mekanları kapatıldı. Şimdi bunları yeniden açacağız inşallah. Çünkü kendi mesleğinizin ders kitapları ile kalamazsınız. Yürürsünüz ama kendi halinize yürürsünüz. Kendiniz için yaşarsınız” dedi.. Tasavvuf gönül açlığını gidermektir. Tasavvuf ruhu temizlemektir. Tasavvuf inancı, yaşamı: Kültürle, gelenekle, sanatla, örf - adetle, tarih ile muhabbet zemininde yaşamaktır. Bir inanç muhabbet ve tasavvuftan uzaklaşırsa insanı insan yapan değerlerden ve yaradandanda uzaklaşır. Fermani Altun Adıyaman programında, İsias otel de basına kahvaltı verdi. Basın toplantısında soruları cevaplandıran Altun temennilerini de dile getirdi.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun,Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç Konferans Salonu’nda “Tasavvuf” konulu konferans verdi. Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun konferans öncesinde Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret etti.

Fermani Altun Adıyaman Ünv.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024