Türkçe İngilizce

Fermani Altun’a “Ortak Değerler” ödülü

Dünya Markalar Derneği ve Ortak Değerler Derneği tarafından 9'ncusu düzenlenen "Geleneksel Zamanı Tersine Kuranlar Ödül Töreni" Ankara'da sahiplerini buldu. Ödül töreni öncesi misafirler ve ödül sahipleri iftar yemeğinde bir araya geldi. Ankara'da binlerce kişinin katıldığı iftar sonrası ödül töreni gerçekleşti. Siyaset, sanat medya, spor ve iş dünyasından 28 ismin ödüllendirildiği gecede ödül alanlar arasında Adalet eski Bakanı Oltan Sungurlu, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, sanatçı Tamer Karadağlı ve Dünya Ehli Beyt Başkanı Fermani Altun da vardı. 

Fermani Altun’a ödülünü Diyanet İşleri eski Başkanlarından Mehmet Nuri Yılmaz takdim etti. Altun konuşmasında şunları söyledi: “Değerli dostlar ortak değerler; insanı insan yapan değerler demektir. Yüce Rabbimiz bütün insanları aynı ortak değerlerde yaratmıştır. Bu değerler; sevgidir, ilimdir, adalettir, dayanışmadır, paylaşmadır, yüksek ahlaktır ve muhabbettir, merhamettir... Bütün dinlerin varlık nedeni de insanların bu değerlere sahip olması içindir. Onun içindir ki biz insanlar olarak ortak değerlerimizi doğru bilirsek, ortak düşmanlarımızı da doğru bilirsek o zaman birliğimiz, kardeşliğimiz, geleceğimiz o şekil güçlenir. Ben dünyada insanları üçe ayırıyorum. Bir; Allah’ın verdiği aklı doğru çalıştıran, maneviyat ve marifet sahibi olan insanlar, ehli kamiller, iki; Allah’ın verdiği büyük serveti aklı çalıştırmayanlar yani cahiller, bir de aklı ters çalıştıran zalimler. Onun için Peygamber Efendimiz ümmetimin ehli kamil olmasını şart koşuyorum diyor”

 

FERMANİ ALTUN KİMDİR?

1967’den beri tasavvuf ve uluslararası ekonomi sahasında çalışmaktadır. 

1969’da haftalık Ehli Beyt gazetesini arkadaşlarıyla çıkardı. Türkiye Yazar Sendikası’nda görev aldı. 

12 Mart ara rejimi döneminde zorunlu olarak 4 yıl yurt dışında yaşadı. Halk kültürü ve dinler tarihi ile ilgili araştırmaları yayınlandı.

120 civarında ülkede ekonomik ve kültürel alanda konferanslar verdi.

1976 yılında “yaygın ekonomi” modeliyle İngiltere’de Yılın Ekonomisti” ödülünü aldı.

İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret Yüksek Okulu’nda bir dönem öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1997 yılında Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etti, katılımcıların oy birliği ile genel başkanlığa getirildi.

2008 yılında Birleşmiş Milletler öncülüğünde gerçekleşen “Dünya Sevgi, Barış ve Kardeşlik Konferansı”na İslam dünyasını temsilen katıldı ve Dünya Barış ve Sevgi Ödülü’yle ödüllendirildi. 

90’dan fazla yazdığı nefes plaklara okunmuştur. “Arıyorum” isimli kitabı Avrupa’da 6 değişik dilde çevrilerek yayınlanmıştır. 

Fermani Altun Dünya Ehli Beyt Vakfı başkanı olarak barış köprüsü görevine devam etmektedir. Ona her kesimin, her farklılığın insanları saygı duyar. Onu zalimler ve nefsine tapanlar, insan ayrımı yapanlar, adalet ve sevgi düşmanı düzenbaz, namussuz siyasetçiler, terör ve şiddet ruhuna sahip olanlar sevmez. 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024