Türkçe İngilizce

Eskişehir’de Horasan’dan Anadolu’ya ocaklar ve erenler buluşması yapıldı

Eskişehir’de ‘Horasan’dan Anadolu’ya, Hacı Bektaş Veli’den Sücaaddin Veli’ye Eskişehir Ocakları ve Erenler Buluşması’ Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Buluşma, Eskişehir Büyükşehir ve Tepebaşı Belediyesi ve birçok kurumun katkılarıyla düzenlendi.

Sücaaddin Veli Velayetnamesi ile Hacı Bektaşi Veli Velayetnamesinin Uzun Firdevsi Mazlumnamesi’nin  basılması amaçlanan buluşmaya Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani ALTUN, birçok şehirden dedeler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, öğretim üyeleri,  Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt, Dr. Ali Uluğ, Hacı Bektaş Veli Dergahı’ndan Hüseyin Hürrem Ulusoy, Nusrettin Demirtaş, Dr. Mehmet Fatih Göksal, Coşkun Kökel, CHP Eskişehir Milletvekilileri Jale Nur Süllü ve Utku Çakıröz, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Esas-Der Başkanı, Ali Ünal katıldı.

Etkinliğin açılış duasını Sücaaddin Veli Ocağı Postnişini Mehmet Demirtaş dede yaptı.Buluşmada Horasan’dan Anadolu’ya Türkmen tarihi konuşuldu.

Toplantıya davetli olarak katılan Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Sayın Fermani ALTUN, ’ Türkiye de din ve vicdan özgürlüğünün olmadığını vurgulayarak  her gün adım, adım laikliğin kaybolduğu ifade etmiştir Konuşmanın devamında;Bugün Avrupa ve diğer  çağdaş ülkelerin  gözünde Türkiye imajının ciddi sarsıldığı ve dünya istatistik verileri de baz alındığında  bu imajın bir Ortadoğu ülkesi portresi çizerek maalesef  bir Pakistan, ya da Afganistan olma yolunda ilerlediği  görülmektedir.

 Siyasi partiler,  inançların siyasalaşmasına karşı çıkma yerine pay koparma yarışına girmektedirler. İnsanlar aç ve yoksulluk içinde kıvranırken, cehalet bu kadar artmış ve eğitim iflas etmişken  devlet bütçesi  "tek bir mezhebi baz alarak" on bakanlık bütçesi kadar diyanete pay vermektedir. Biz alevi ve Bektaşiler olarak, hakkımızı helal etmiyoruz.

Türkiye’nin ancak laik demokratik hukuk devleti olarak, medeni dünyada yerini almakla itibar kazanacağına inanıyoruz. Bizim dışımızdaki İslam ülkelerinde din adına yaşanan vahşetler ürkütücü ve korkunç boyuttadır. Anadolu İslam argümanlarının tümü ehlibeyt referanslıdır. İçtihat imamları,  oniki imamlar, ulular, veliler, dahiler, şairler ve düşünürler hepsi bu kaynaktan fışkırmışlardır.

 Hacı Bektaş-ı  Veli, Mevlana, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, bu referansın yüce pusulaları ve ışıklarıdır. Kısacası kurtuluşun ve kardeş olarak bir araya gelmenin tek reçetesi ehlibeytedir. Peygamber efendimiz bir Hadisi Şerifinde” Ehlibeyte sarılan kurtuluşa erer. “ buyurarak bu reçeteye dikkat çeker. Açıklamasında bulundu.

 Program diğer şehirlerden gelen temsilcilerin konuşmalarıyla devam etti. Semah dönülerek nefesler söylendi.

Program sonrası, düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen;  Üniversite öğretim üyeleri, kuruluşlar ve katılımcılar Fermani ALTUN’a” Siz değerli hocamızı,  daha çok aramızda görmek isteriz. Çünkü yaşadığımız dönemde, toplumun size daha çok ihtiyacı var.” Dediler.

 

Eskişehir’de Horasan’dan Anadolu’ya ocaklar ve erenler buluşması yapıldı

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024