Türkçe İngilizce

Adıyaman’da Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun önderliğinde, Vakfımız tarafından “Birlik ve Kardeşlik” iftarı düzenlendi.

Adıyaman'da “Birlik Ve Kardeşlik” İftarı

 

Adıyaman’da Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun önderliğinde,  Vakfımız tarafından “Birlik ve Kardeşlik” iftarı düzenlendi. 

İftar programına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Urfa Millet vekili Mehmet Kasım Gürpınar,   Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenk Su Üçer, Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Süryani Kadim Cemaati Metropoliti Melki Ürek, Alevi dedeleri ve kanaat önderlerinin yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, Emniyet Müdürü Metin Alper,  Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Ticaret Odası Başkanı Mustafa Mutlu, Adıyaman Belediye Başkan Yardımcıları , Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk,  Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman toprak , Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan , Belediye  Meclis Üyesi  Mahmut Karaman Erbakan vakfı başkanı Adnan uyar ve vakıf başkan yardımcısı eski millet vekili Ahmet doğan,  Hacı Beştaş Derneği ve Cem evi başkanı Nusret Tunç, Ünüversite dekanları, Petrol Ofisi işletme Genel Müdürü Oğuz Şahin, Sivil Toplum Kuruluşları, civar illerde gelen inanç önderleri, iş adamları, köy muhtarları , olmak üzere çok sayıda kişi katıldı.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan iftar yemeğinde Alevi Dedesi Ali Büyükşahin tarafından iftar duası yaptırılarak iftar açıldı. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’ya Ehl-i Beyt Sevgi Plaketi olarak Fatıma Ana’nın Kutsal Klasikleri verildi.  Hüsrev Kutlu beyin Ankara da olması dolayısıyla plaketi, Başkanvekili Abdurrahman Karayılan’a takdim edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Anadolu’da İslami değerlerin içerisinde sevgi, muhabbet, dostluk, insan hakkı, dayanışma, paylaşma, yüksek ahlak, nefsini aşmak, güzel insan olmanın var olduğunu söyledi. Altun, düzenlenen iftar programının İslam coğrafyasında yaşanan büyük vahşetlerin ve dinimizle hiç alakası olmayan uluslararası emperyalizmin, siyonizmin tuzaklarıyla yaşanan ayrışmaların, terörlerin karşısında daha çok büyük önem kazandığını dile getirdi.
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Koordinatörü Prof. Dr. Muhammed Nurdoğan ise, “Eğer Allah’ın ipine sımsıkı sarılırsanız, ayrılmazsınız, parçalanmazsınız. Aslında burada parçalanmamanın, birleşmenin, bütünleşmenin tek bir vücut olmanın, formülü veriliyor” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenk Su Üçer, farklılıkların ayrışmaya değil toplumun kıvamını oluşturma neden olması gerektiğini belirterek, “Meşrebiniz farklı olabilir, mezhebiniz farklı olabilir. Nasıl ki aşure kazanında farklı tatlar bir araya gelerek bir kıvam oluşturuyor. Bizlerde toplumdaki farklılıkları kıvam olarak görmeliyiz” diye konuştu.

Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini, İslam ülkeleri arasında sokulmak istenilen fitneye karşı uyanık olmak gerektiğini vurguladı.
Vali Kalkancı, “Allah’ın izniyle bu vatana sahip çıkacağız. Bu milletin birlik ve beraberliğini biz koruyacağız, biz sahip çıkacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Hacı Bektaş’ta Hacı Bayram’da bizim. Yunus’ta, Mevlana’da bizim. Aşık Veysel’de bizim Necip Fazıl’da bizim” ifadelerini kullandı.

Adıyaman bir tarihi birlik ve kardeşlik günü yaşadı. Çünkü herkesimden bütün temsilcilerin ve yöneticilerin aynı ortak değerlerde buluştuğu bir an yaşandı. Herkesin buluştuğu birleştiği görüş bu büyük muhabbetin ehlibeytin bereketi olduğunu ve değerli inanç önderi Fermani Altun’a duyulan sevgi ve saygının bereketi olduğu bir kez daha yaşandı.  

 

 

 

DÜNYA EHL-İ BEYT VAKFININ ADIYAMANDA VERDİĞİ MUHARREM İFTAR PROGRAMI

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024