Türkçe İngilizce

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

BAHARİYE MEVLEVİHANESİNDE MUHARREM İFTARI

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Kerbela Şehitlerini Anma” programları kapsamında İstanbul Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde Muharrem iftarı verdi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen iftarda, Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, kasideler, mersiyeler, mevlitten bölümler ve ilahiler okundu.

Programa Vakfımızın Genel  Başkanı Fermani Altun, Diyanet İşleri Başkanı Ali  Erbaş’ın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Yüksel Salman, Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz,  Ehli Beyt Âlimler Derneği Başkanı Hasan Kanaatli ile birlikte Alevi, Bektaşi ve Caferi kanaat önderleri, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanımız Sayın Fermani Altun konuşmasında;

Bugün İslam tarihinden en büyük vahşet ve dönüm noktası olan, Kerbela vakasının yıl dönümünü yaşıyoruz. Hicri 1378 Miladi 1337 yıl önce peygamber efendimizin referansı ve gözbebeği torunları Hz. Hüseyin 72 aile efradıyla kerbela’da yezit tarafından susuz bırakılarak ve başı kesilerek katledilmiştir.

Kerbela İslam alemi ve insanlık için bir dönüm noktasıdır. İslamı nefsi için zulüm saltanat aracı olarak kullanan yezide karşı hak, hukuk ,hürriyet, adalet için Hz. Hüseyin canını vermiştir.

 Yaşadığımız bu cağda da yezit zihniyeti, bütün hiddetiyle İslam coğrafyasında yaygın bir şekilde terör ve zulüm boyutuyla devam etmektedir. Din adına terör, medeniyet düşmanlığı, mezhepçilik, insan hakları düşmanlığı gibi versiyonlar yaşanmaktadır. Fetö, Elkaide, İşit gibi ruhları ve akılları nefis,şiddet ve terörle doldurulmuş, terör guruplarının din adına, islama verdikleri zararın yezit zihniyetinin bugünkü hortlamalarıdır.

Anadolu islamın, yüzde yüz ehlibeyt referanslı olduğu gerçeğini çok iyi bilmemiz gerekir. Alevilik, sunilik, mezhepçilik, ayrımlarının karanlık güçlerin işine yaramaktadır.  Halbuki bütün mezhep içtihat imamları,  İmam Azam, İmam Şafi, İmam Caferi Sadık gibi bütün dahiler hepsi aynı ehlibeyt safında yezit zulmü ve zihniyetinin devamına karşı hayatları boyunca mücadele etmişler ve canlarını vermişlerdir. Anadoluya gelip bizi İslamlaştıran Hz. Hüseyin’in soyundaki seyitler, düşünürler, şairler, evliyalar, alimler, bize islamın hak yolunu doğru gösteren pusulalarıdır.

Peygamber efendimizin, hadisi şerifinde belirttiği gibi” Ehlibeytime sarılan Kurtuluşa gider. Onları seven beni sever ve Allahı sever.”

Bugün yanı başımızda ve İslam çoğrafyasın da emperyalizmin din adına yarattığı vahşetleri, ayrımcılığı, mezhepçiliği ve beslediği terör odakları ile  ülkemizde de kaos yaratma tehlikesiyle karşı karşıyayız. 

Dünya Ehl-i Beyt vakfı olarak, bütün bu olumsuzlukların karşısında en doğru şekilde hizmet ve duruşumuzu herkesin örnek almasını arzu ediyoruz. Çünkü ortak değerlerimiz, ortak inancımız, kültürümüz aynıdır. Sadece eksik bilgileri, bilgisizlikleri veya yanlış bilgilendirenleri iç ve dış güçler kullanmaya çalışmaktadır. Benim deyimimle “ Din doğru bilinirse berekettir Kurtuluştur. Din yanlış bilinirse felakettir.”

Bu dönemde, herkese büyük görevler düşmektedir. Zaman ve imkanlarımızı nesillerimize ortak değerlerimizi sahip olduğumuz büyük medeniyeti, kültürü, tasavvufu, dayanışmayı, paylaşmayı, hak, hukuku , yüksek ahlakı, öğretmeliyiz. Bütün bu değerlere sahip olmanın ana zemini muhabbet ve diyaloğu arttırmalıyız. Ve şuna inanıyoruz. Yüce dinimizin, doğru bilenler arasında zerre kadar tefrika yoktur. Cahilleri, zalimler kullanıyor, zalimleride uluslar arası emperyalizm kullanmaktadır.

Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerinin Ruhları Şad Olsun.  Ehlibeyt yolunda hizmet veren  bütün hak dostlarının, vatanımız uğruna canlarını veren bütün şehitlerimizin de  ruhları şad olsun.

Bugün, 10 Muharrem Aşure, Yer Gök Dünya Kerbela, Aşk ile sevgi ile Allah için, insanlık için, Barış , birlik ve kardeşlik için gel elini ver bana kardeşim. Üç günlük dünyada sevgide yarışalım. Dostlukta yarışalım. Sevgili Peygamber efendimizin herkes herkesle kardeş olsun projesini bugün daha çok  hayata geçirmemizin günüdür.

Bitsin Kerbelalar. İnsanlığa Aşk, Sevgi ve Kardeşlik Hakim olsun.

İftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam dünyasında yaşananlara dikkat çekerek,“Bugün İslam coğrafyasını Kerbelâ’ya dönüştürenler, etnik, mezhep, meşrep kavgalarıyla Müslümanların arasına tefrika sokarak bunu yapıyorlar” dedi.

 Kerbelâ’da yaşananların tüm Müslümanları derinden yaraladığına değinen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bu elim olay, Hz. Peygamber’i ve O’nun Ehl-i Beyti’ni seven biz bütün mü’minleri derinden yaralamış, kalplerimizi incitmiş; o günden bugüne bölgesi, kültürü, mezheb ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir” ifadelerini kullandı.

 Bugün bütün Müslümanların Kerbelâ hadisesinden çıkaracağı en önemli mesajın birlik ve beraberlik olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, “Kerbelâ’nın bize en büyük mesajı birlik, beraberlik, vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmezsek; İslam coğrafyasında, hüznün ve matemin en acılı hikâyeleri yaşanmaya devam edecektir. Maalesef bugün Halep’ten Yemen’e, Gazze’den Arakan’a İslam ülkeleri ve beldeleri adeta birer Kerbelâ olmuştur” diye konuştu.

Bütün Müslümanların ortak hedefinin tüm insanlığın huzuru olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, şunlara deyindi.

 “Bizler hicretin hatırlattığı, sabır, özveri, fedakârlık, inanç gibi değerleri daima canlı tutmanın gayreti içinde olmalıyız…

 “Kerbelâ’da yaşananlar, o günden bugüne bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir”   

 “Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görev, Kerbelâ’yı doğru okumak, anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır…”

 “Maalesef bugün Halep’ten Yemen’e, Gazze’den Arakan’a İslam ülkeleri ve beldeleri adeta birer Kerbelâ olmuştur.”

 “Hz. Hüseyin’in asaletini, ahlakını kuşanalım. Gönüllerimizi birbirimize açalım, Kerbelâ’nın hüznü kalsın kalbimizde, başka hüzün yaşamayalım”

 “İslam coğrafyasını Kerbelâ’ya dönüştürenler, etnik, mezhep, meşrep kavgalarıyla Müslümanların arasına tefrika sokarak bunu yapıyorlar.”

 “Kerbelâ ortak acımızdır. Halep, Şam, Gazze, Arakan, sahile vuran bebekler ortak acımızdır...”

 “Milletimiz asırlardır sürdürdüğü gelenekle sevinci de kederi de, nimeti de külfeti de, muhabbeti de meşakkati de paylaşmaya devam etmektedir…”

 “Müslümanlara düşen görev, bu tür müessif olayların tekrarlanmasını önleyecek bir şuur ve anlayışa sahip olmak…”

 Program, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın İslam dünyasının barışı, huzuru, saadeti, birlik ve beraberliği için yaptığı duayla sona erdi.

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023