Türkçe İngilizce

Dünya Ehl-i Beyt Vakfının Renaissance Polat Hotel İstanbul’da Muharrem İftar Programı

Dünya Ehlibeyt Vakfı olarak, her sene düzenlediğimiz Muharrem Ayı İftar Programımızı 12 Ağustos 2021 tarihinde Sayın Başkanımız Fermani ALTUN’un önderliğinde Renaissance Polat İstanbul Yeşilyurt Hotel’de gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile  başlanan programımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.  Ali Erbaş,  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, anayasa eski başkanı onur üyemiz Haşim Kılıç, Vakfımızın danışma kurulundan eski diyanet işleri başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, onur üyemiz olan eski bakan Yaşar Okuyan, Konya Milletvekili ve eski bakanı  Abdüllatif Şener, İyi Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve eski bakan Salim Ensarioğlu, İyi Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, İstanbul Milletvekili Av. Turan Aydoğan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Yeniden Refah Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz, Kültür ve Turizm İstanbul İl Müdür Dr. Coşkun Yılmaz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Eyüp Kaymakamı İhsan Kaya, Alevi Dernekleri Federasyonu sözcüsü Avukat Metin Tarhan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Mgr Yusuf Sağ, Fener Rum Patrikanesi I Bartholomeos Hazretlerini temsilen Başpiskopos  E-Benyamin, İran Cumhuriyet İstanbul Başkonsolosu Javad Maboudi Far, Amerika Başkonsolosunu Temsilen Peter Shea, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, İnanç Masası Yetkilisi Vedat Kara,  Türk Sanat müziğinin değerli ismi Mustafa Sağyaşar ve Bedia Akartürk, Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekili Cumali Karakütük, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin, Ali Ağaoğlu’nu temsilen, Ağaoğlu Şirketleri Ciosu Hasan Rahvali, Ali Ülker’i temsilen Yıldız Holding yönetiminden, Fırat Oktay Yıldız, Polat Hotel Yönetiminden Yeşim Sezgin, Seyitler ve Şerifler Dernek Başkanı Hüseyin Zaraki, Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı Gülcan Kaplan, Ehlibeyt Alevi Federasyonu Fuat Mansuroğlu, gibi birçok ismin yer aldığı,siyasi partilerden çok sayıda il ve ilçe yöneticileri , iş adamları 400  protokol ağırlıklı, 150 dolayında dedeler, alimler, akademisyenler, çok sayıda kuruluşlar, şairler, sanatçılar, geniş basın ve medya temsilcilerinin katılımıyla seçkin davetli katıldı. 

Programımıza, devletin üst düzey yöneticilerinden ile birçok sivil toplum kuruluşlarıdan 90 dolayında  telgraf ve destek mesajları geldi. Programa katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Muharrem ayının bereket ayı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir matem ayı,” olduğunu söyledi. Şentop, "Kerbela'nın acısı, ayrıştıran değil birleştiren özelliklere vesile olmalıdır. Bütün dünya Müslümanları, ayrılığa gayrılığa değil birlik ve beraberliğe, 'Bütün müminler kardeştir.' düsturuna sarılmaya mecburdur. Hazreti Hüseyin'i anlamak; hakkı, hukuku, özgürlüğü, adaleti, ahde vefayı anlamak, sözüne sadık kalmanın yoluna baş koymaktır." diye konuştu. Dünya Ehlibeyt Vakfının hizmetleri çağımızda tarih yazmaktadır. İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'in toplumda büyük bir güven tesis ettiğini hatırlatan Şentop, Peygamberin, zulmü, cehaleti, eşitsizliği, köle düzenini yok ettiğini belirtti.


SPOT: "Kerbela'dan almamız gereken nice mesajlar ve dersler vardır"

Muharrem ayının 10'uncu günü vesilesiyle birçok tarihi olayın hatırlandığını dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.  Ali Erbaş, Kerbela olayının muharrem ayını bir mateme ve hüzün mevsimine dönüştürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:
"Kerbela'dan almamız gereken nice mesajlar ve dersler vardır. Bunların en büyüğü, birlik, beraberlik ve kardeşliği muhafaza etmek, fitneye, ihanete, tefrikaya karşı uyanık olmanın hayati bir gereklilik olduğu gerçeğidir. Zulüm ve haksızlığın hayatı kuşattığı bir cahiliye döneminde Resul-i Ekrem Efendimiz ve ona tabi olanlar İslam'ın evrensel değerlerini yaşama ve yaşatma adına bir varoluş mücadelesi vermişlerdir. Hicret ile cahiliye karanlığından uzaklaşarak aydınlık bir çağın temellerini atmışlardır. Kuşkusuz hicreti bu açıdan okumak, bugün dünyamızı kuşatan her türlü kötülük, afet ve musibetle mücadele konusunda bizlere cesaret, feraset, basiret vekalet sağlayacaktır. Yaşadığımız zorlukların üstesinden gelebilmek, inanç, azim ve kararlılığımızı pekiştirecek, sorunlarımızın çözümü noktasında önemli ufuklar açacaktır. Bizlere düşen Müslümanların birliği ve dirliği için çalışmaktır. Ehl-i Beyt ortak acımız ve inancımızdır. Dünya Ehl-i Beyt vakfına minnettarız."
 
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuşmasında, “Kerbela'da Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt'in önce susuzluğa mahkum edildiklerini ardından da şehit edildiklerini.” ifade etti. Vali Yerlikaya, "O hadisenin üzerinden 1341 yıl geçse de o acı hafiflemedi. Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt, Müslümanların birliği ve dirliği için susuzluğa direndiler, şehit oldular. Bizlere düşen de Müslümanların birliği ve dirliği için çalışmaktır. Bizler bu cennet vatanımızda birlik ve beraberlik için çalışıyoruz." dedi.
 
Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun yaptığı konuşmada; Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt evlatları dini siyasallaştırıp en ufak çıkarları için insanlara zulmetmekten çekinmeyen zalimlerle tarih boyunca mücadele etmiştir. Hz Peygamberin mukaddes soyunu temsil eden Hz. Ali ve onun evlatları, hak mücadelesini tüm nesilleriyle, kâinata taşımışlardır. İçtihat imamları, on iki imamlar, veliler, ulular, şairler ve tüm düşünürler, Ehl-i Beyt aşkı ve sevgisiyle dünyayı aydınlatmaya devam etmektedirler.

Kerbeladan bu yana sürüp gelen, son 30 yıldan beri katlanarak büyüyen,  İslami terör grupları ve dine dayalı vahabi zihniyetiyle yöneten devletlerin vahşet ve katliamlarından ölen, mazlum, masum, insan sayısı 17 milyon dolayındadır. Bunlarda kadın düşmanlığı, ilim düşmanlığı, akıl, bilim düşmanlığı, sevgi düşmanlığı, tasavvuf düşmanlığı, adalet düşmanlığı ve farklılık düşmanlığı ile kendini göstermektedir.
Hz. Hüseyin’in evlatları seyitler, Hz. Hasanın evlatları şerifler, bu kutsal hizmeti ve mücadeleyi asyadan Anadolu ve balkanlara kadar, İslam’ın doğru anlaşılmasında ve yaşanmasında öncülük etmişlerdir. Anadolu İslam’ı yüzde yüz Ehl-i Beyt referanslıdır. Hoca Ahmet Yesevi’den, Hacı Bektaşı Veli, Mevlana, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, gibi binlerce düşünür şair ve yazar aynı safta ve itikatta insanlığa ışık ve pusula olmuşlardır.
 
Kerbela ve Ehl-i Beyt, bizim hürriyet anlayışımızın kaynağı, zulüm ve saltanata karşı hak ve hukuk mücadelemizi sürdürürken izlenmesi gereken önemli bir kılavuz olmuştur. Derin tasavvufumuz, renkli kültürümüz, engin muhabbetimiz ve medeniyetimizi Ehl-i Beyt’ borçluyuz. Ehl-i Beyt, Allah’ın yarattığı tüm farklılıkların hak olduğu gerçeğini insanlığa göstererek yüce ahlakın abidesi olmuştur.
 
Anadolu’nun medeniyet, eşitlik, adaletle taçlanan, aşk ve sevgiyle kucaklaşan değerlerine, tüm dünya insanlığı hayran kalmaktadır. Bu yüce değerleri kaybettirmek isteyen Ehl-i Beyt düşmanı zalimlere karşı, bize düşen vazife birbirimizle kucaklaşmamız, daha çok kenetlenmemiz, sevgi ve muhabbetimizi arttırmamızdır. Din adına her türlü felaket ve kötülüğü yapanların hepsi Muaviye ve Yezitin zihniyetini taşımaktadırlar. Din adına Emevi zihniyeti yaşatmaya çalışanlar, emperyalizm ve siyonizmin uşaklığını yapmaktadırlar.
 
Bizim dinimiz ilim, adalet, medeniyet, merhamet, hak, hukuk, ilim, dayanışma, paylaşma, kültür, sanat, tasavvuf, eşitlik ve yüksek ahlak dinidir.  İslam anlayışımız gereği ne din ne mezhep ayrımı tanımaksızın, insanların marifet ve maneviyat değerleriyle kabul edildiği  insân-ı kâmillerin çoğalmasını temenni etmekteyiz.
 
Türkiye Cumhuriyetimizin Ehl-i Beyt evladı olan ve arkadaşlarıyla beraber kurtuluş savaşını veren, demokrasi, laikliği, insan haklarını, medeniyeti, ilmi, akıl ve bilimi bize kazandıran büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’e daha çok sarılmamız gereklidir. Mustafa Kemal Atatürk’ü başarıya getiren iyi bir Bektaşi kültürü alması ve Hz. Aliyi özümsemesidir.
  
Hz. Ali 1400 yıl önce "Devletin dini adalettir. Beytülmaldan bir inanca para vermek günah ve haramdır.” demiştir. Çünkü inanç Allah’la insan arasında şahsi, manevi bir değerdir. Hz. Ali bir vecizesinde “Maaş karşılığı size ibadet yaptıranları kabul etmeyin. Günahtır; Çünkü inançla ilgili hizmetler şahısların rızalık ve hayır anlayışında olması gerekir.” demiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’de aynı söylemleri söylemiş ve uygulamıştır.
 
Konuşma sonunda, Fermani Altun; konuklara gönderdiği baklava ve dondurma ikramından dolayı Mado Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Kanbur’a  sonsuz teşekkürlerini sundu. Altun, “Bu kutsal günde destekleriyle yanımızda olan, İbrahim Polat, Ali Ağaoğlu ve tüm katılımcılara ve değerli konuklara teşekkür etti. 

Programda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı vakfımızın onur üyesi Ahmet Misbah Demircan’a yılın “Ehl-i Beyt Dostluk Ödülü” verildi. Gece; Tasavvuf musikisi, Mevlevi semah gösterisi ve sunumlarıyla sona erdi.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfının Renaissance Polat Hotel İstanbul’da Muharrem İftar Programı Görselleri

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023