Türkçe İngilizce

Dünya Ehl-i Beyt Vakfının Grand(Rixos) Hotel Ankara'da Muharrem İftar Programı

Dünya Ehlibeyt Vakfı olarak, her sene düzenlediğimiz Muharrem Ayı İftar programımızı bu senede Sayın Başkanımız Fermani ALTUN’un önderliğinde,  Rixos Grand Hotel Ankara’da gerçekleştirdik.

 Kur’an-ı Kerim tilaveti ile  başlanan porgramımıza,  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir AlpaslanTürkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ, Balkanlar Bektaşi Merkezi Genel Sekreteri Hüseyin Başar, T.C. Eski Bakanlardan Yaşar Okuyan Ve Abdüllatif Şener, İran Büyükelçisi Mouhammad Farazmand, Irak Büyükelçiliği Müsteşarı Casim Al-Attar, E. Milletvekili Sayın Abdülgani Türkoğlu, E. Milletvekili Haluk Pekşer, Sağlık Genel Müdürlüğü Kadir Serdar Taflan, Vergi Baş Müfettişi Ali Asker,Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ener, Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Aykut Diş, ve siyaset, iş dünyası, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda seçkin davetli katıldı.

 Meclis Başkanı Şentop,  yaptığı konuşmada,

Hz. Hüseyin'in şehit edilmesinin, yürekleri titreten bir acı olduğu kadar, bugüne ve yarına dair ibretlik dersler verdiğini vurguladı. Bugün yeryüzünün açlığın, susuzluğun, yoksulluğun, adaletsizliğin, zulmün ve iktidar uğruna her türlü hilenin yurdu haline getirilmek istendiğini aktaran Şentop, şunları kaydetti:

"Bugün insanlık, büyük bir buhranın ve kuşatmanın mağduru ve esiridir. Hal böyleyken, kutlu mesaja ve yüce kelama muhatap olan bizlerin yapması gereken, Kerbela'da kıyama kalkmaktan korkmayan Hz. Hüseyin'in yolunu izlemek, zulme karşı adaleti, düşüklüğe karşı asaleti tercih etmektir. Bugün burada, yüreğimiz yanarak İslam'ın yüce şehidi Hz. Hüseyin'in asil şehadetini anıyoruz. Fakat yapmamız gereken, o asalete, o şehadete, o haktan yana olma haline kendimizi benzetmeye çalışmak, ona öykünmektir. İçte ve dışta oynanan kirli oyunlarla ülkemiz insanını sürekli ayrıştıran gerek etnik gerekse de mezhebe dayalı ya da ideolojik farklılıkları bir ayrılık olarak kullanmak suretiyle birlik ve beraberliğimizi bozmaya, bizi türlü türlü tanımlarla ayırmaya çalışan kirli odak ve güçlerin oyununu bozmak için ehlibeyt sevgisini referans almak zorundayız."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise muharrem ayının bütün Müslümanlar için önemli bir zaman dilimi olduğunu dile getirdi.

Muharrem ayının 10. günü olan aşurenin insanlık ve iman tarihi için pek çok önemli hadisenin gerçekleştiği bir zaman dilimini ifade ettiğini belirten Erbaş, bugünün bununla birlikte Hz. Hüseyin'in bugünde şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında bu üzüntü verici olayla hatırlanır olduğunun altını çizdi.

Kerbela'nın tüm Müslümanları derin acılara boğduğunu belirten Erbaş, şöyle konuştu:

"Hz. Hüseyin, bütün müminlerin gönlünde taht kurarken ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler tarih karşısında ve vicdanlarda hep mahkum edilmişlerdir. Bugün Kerbela'nın acısını kalbinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görev, Kerbela'yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır. Asla tarihin acılarından yeni acılar üretmek, hüzünleri yeni hazanlara dönüştürmek değildir. Kerbela'nın bize en büyük mesajı birlik, beraberlik vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmezsek İslam coğrafyasında hüznün ve matemin en acılı hikayeleri yaşanmaya devam edecektir."

Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ,  da orucun önemli olduğunu, ancak yalnızca yiyip yememe muhasebesi olmadığını ifade etti.

 “zulme” karşı sessiz kalmanın “yaratıcıya karşı affedilmeyecek bir suç” olduğunu belirtti. “Burada epey sorumlular var. Hem de en yüksek düzeyde sorumlular var. Parti liderleri, Meclis Başkanı, bakanlar var. Türkiye’mizin mukadderatıyla oynayabilecek güçte insanlar var. Ben onlara hitap ediyorum” diyen Sağ, sözlerine şöyle devam etti: “Din adamı hiçbir zaman yalakalık yapmamalıdır. Bizi yönetenlere bir şey diyemiyorsak, bunları uyarmamız için bizim yapabileceğimiz bir şey yok mu? Yüce yaratıcının bize cennet olarak emanet ettiği dünyamızı cehenneme çevirdiğimizin farkında değil miyiz?”  vurgusunu yaptı.  

Geçmişten bu yana Altun ile yakın dostlukları olan Sayın Sağ, Altun için sevgi ve muhabbetini ifade ederken: " İnsanlığın ortak değerlerini çağımızda bir meşale olarak  tutan ve her kesimden insanı tüm farklılıklarına rağmen kucaklaştırmayı bilen sesi ve soluğuyla Sayın Altun’u insanlık tarihi için büyük bir şans olarak görüyorum" açıklamasında bulundu.  Sayın Sağ, salonda ilgiyle dinlendi.

 Fermani Altun da konuşmasında ; Sevgi, ilim, hak, hukuk, dayanışma, paylaşma, yüksek ahlak, barış, beraberlik, kardeşlik vurgusu yaparken, temel hedefin sevgi ve hayırda yarışan, manevi değerlere bağlı yeni nesillerin yetişmesinin önemine vurgu yaptı.Ve Altun, Anadolu İslam'ına daha çok kenetlenme çağrısı yaptı.

Sayın Altun açıklamasında; "İslam Coğrafyasında bu çağda din adına yapılan bu vahşetlere karşı Anadolunun İnsan eksenli İslami değerlerine daha sıkı sarılmamız gerekir. Hoca Ahmet Yesevi, Hacı bektaşı  Veli, Mevlana, Yunus Emre, ve Pir sultan Abdal gibi  Anadolunun eşsiz meşalelerine bugün çok daha fazla ihtiyaç duymaktayız. Ehlibeyte ve davasına gönül verenlerin birlik ve beraberlik içinde olmalarını Hak ve Adaletin, Demokrasi ve Medeniyetin tesisi için yegane çare olarak görmekteyim. Çünkü Ehlibeytin itikad ve inancında Emperyalizme ve siyonizme maşa olmak şöyle dursun, en ufak bir zulmün ve haksızlığın dahi yeri yoktur.

Hz. Hüseyin’in hak için zulme karşı koyduğu destansı mücadele bugün de yarın da insanlık için en büyük pusula olmaya devam edecektir. Hz. Ali ve bütün ehlibeyt evlatları tarih boyunca adaletten, ilimden, muhabbetten ve sevgiden zerre kadar kopmamışlardır”  konuşması salonda ilgiyle dinlenen, Fermani ALTUN misafirlere, katılımlarından ötürü teşekkür etti.

Programımız,tasavvuf musikisi, Mevlevi Sema gösterisi ve sunumlarıyla, tarihi bir gece yaşattı.

Grand(Rixos) Hotel Ankara'da Muharrem İftar Programımız

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023