Türkçe İngilizce

Diyanet İşleri Baş. Muharrem İftarı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Eyüp Bahariye Mevlevihanesi’nde muharrem iftarı verdi

Diyanet İşleri Bşk. Prof Mehmet Görmez, Kerbela Şehitlerini Anma toplantısı yaptı

Prof Görmez konuşmasında;

Kerbela’dan alacağımız en büyük ders, fitne ve fesat hareketlerine karşı uyanık olmaktır…”

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Aşura Günü ve Kerbela Şehitlerini Anma” etkinlikleri çerçevesinde İstanbul Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde Muharrem iftarı verdi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen ‘Rıza lokması’ iftarında, Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun Başta Olmak üzere Alevi, Bektaşi ve Caferi kanaat önderleri bir sofrada buluştu.

İftar programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Müslümanların Kerbela’dan ders almadığını, almış olsaydı İslam dünyasında bu kadar kan ve gözyaşının dökülmeyeceğini belirterek, Müslümanların Kerbela’dan çıkaracağı en büyük dersin ise bizatihi Müslümanların içinden çıkan fitne ve fesat hareketlerine karşı uyanık olması gerektiğini belirtti.

“Birliğimizi, beraberliğimizi ve bu vatanımızı kaybedersek, ne Alevimiz, ne Sünnimiz, ne Caferimiz kalır…”

15 Temmuz millet olarak bize bir kez daha bir şey gösterdi. 15 Temmuz’da can veren şehitlerimiz bize şunu diyerek gittiler; ‘Siz birliğinizi ve beraberliğinizi kaybederseniz, bu vatanı kaybederseniz ozaman ne Aleviniz kalır, ne Sünniniz kalır, ne Caferiniz kalır, ne Nakşiniz kalır, ne Kadriniz kalır hiçbir şeyiniz kalmaz. Özgürlüğü kaybedince iman kalmaz. Din özgürlüktür aynı zamanda. Özgürlük olmazsa insan dinini yaşayamaz.  15 Temmuz bize bir umut verdi. 1820 yaşlarında evinden çıkarken anne babasıyla helalleşip, sokakta gördüğü göletten abdest alarak şehadete koşan çocuklarımız bize aynı zamanda bir umut verdi. Bu milletin ruhunun ölmediğini bütün aleme gösterdi. 15 Temmuz fitne, fücur, nifak, dine karşı din hareketlerinin bu topraklarda hala ayakta kalmaya çalıştıklarını da bize gösterdi. ‘Hep beraber uyanık olun, agah olun’ dedi. Hep beraber agah olmalıyız.

“Kerbela, ırkı, rengi, coğrafyası, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun her Müslümanın ortak elemidir…”

Muharrem, Aşura, Kerbela bu ümmetin ortak konularıdır. Kerbela, dünyada ırkı, rengi, coğrafyası, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun kendisini Müslüman kabul eden her kardeşimizin ortak elemidir, ortak hüznüdür, ortak kederidir. Hz. Peygamberin, ‘cennet gençlerinin efendisi, şehitlerin serçeşmesi’ olarak ilan ettiği Hz. Hüseyin ve beraberinde Ehl-i Beyt’i Mustafa’dan, içinde kadınların, çocukların, büyüklerin olduğu 70’i aşkın büyük insan canlarını feda ettiler. Allah bizleri onların şefaatlerine nail eylesin.

“Eğer biz Kerbela’yı, sadece bir yas ve mateme dönüştürürsek, Kerbela’da can veren şühedaya haksızlık etmiş oluruz…”

Muharrem, Kerbela, Aşura bize iki önemli ders veriyor. Bu tür büyük hadiseler daima bir tehlike ile karşı karşıyadır. Eğer biz Muharremi, Kerbela’yı, Aşura’yı sadece bir yas ve mateme dönüştürürsek, senede bir defa bir araya gelerek yad ettiğimiz bir dini törene dönüştürdüğümüz zaman biz Kerbela’da can veren şühedaya haksızlık etmiş oluruz.

“Kerbela’dan alacağımız en büyük ders, fitne ve fesat hareketlerine karşı uyanık olmaktır…”

Kuran bize tarihte yaşadığımız büyük hadiselerden nasıl ders ve ibretler almamızın yollarını gösterir. ‘Yeryüzünde dolaşmaz mısınız? Dolaşınız ki akleden kalpleriniz olsun’ Akleden kalp ile bu hadiseleri düşünmemiz lazım. İbretler, dersler çıkarmamız lazım ki daha sonra İslam ümmeti tekrar bu kerbelaları yaşamasın. Ama biz İslam ümmeti olarak ibret ders almadık. Kerbela’nın İslam tarihinde farklı bir yeri vardır fakat kerbu bela manasında orada yaşadığımız o büyük acının binlercesini yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Hep beraber eğer ders alsaydık bu acılar yaşanmazdı. Kerbela’dan alacağımız en büyük ders, İslam ümmetinin karşı karşıya kalacağı en büyük tehlikenin dine karşı din, nifak, fitne ve fesat hareketlerine karşı uyanık olmasıdır.

“Müslümanların en büyük zorluğu hep kendi içlerinden fitne ve fesat tohumları ekenler olmuştur…”

Kerbela’da Hz. Hüseyin’i ve Ehl-i Beyt’i katledenler de Müslüman olduklarını söylüyorlardı. Din adına yaptıklarını söylüyorlardı. Müslümanları kötülüklerden koruyacaklarına inanıyorlardı. Hala karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlike olmaya devam ediyor. Müslümanların açık düşmanlarla baş etme konusunda herhangi bir problemi olmaz. Çünkü onlar ölümün de hayatın da Allah’tan olduğuna inanırlar. Yüce değerler uğruna can vermenin Allah’a vuslat olduğuna inanırlar. Vatan savunmasının cihat olduğuna inanırlar. Açık düşmanlarla baş etmekten kaçınmazlar. Fakat bizatihi din, hakikat rengine bürünerek fitne ve fesat ile dine karşı uydurdukları bir din ile hareket etmeye başladıklarında Müslümanların yapacakları bir şey yok. Müslümanların en büyük zorluğu hep kendi içlerinden fitne ve fesat tohumları ekenler olmuştur. En büyük tehlike daima onlardan olmuştur. Kerbela’dan alacağımız en büyük ders bu.

“Kerbela bir mekteptir…”

Kerbela bir mekteptir. Bu mektep sadece Şiilerin, Sünnilerin, Alevilerin mektebi değil, bütün Müslümanların mektebidir. Kerbela’dan öğreneceğimiz çok büyük dersler var. Kerbela’da can veren her canın bugüne hitap eden bir mesajı vardır. Hz. Ayşe’nin Emevi Sarayındaki konuşmasının bugün bir anlamı yok mu? Hz. Fatıma’nın Hz. Peygamber ile yaşadıklarının bugünün insanlarına ne büyük mesajlar taşıdığını bilmiyor muyuz? Ali Asgar’ın bugün ki çocuklara anlatacağı mesajı yok mudur? Biz sadece bir araya matem tazelemek için mi geleceğiz.

“İslam aleminin içinden geçtiği bu süreçlerde hiç kimsenin mezhebini dininin önüne geçirme hakkı olamaz…”

İslam aleminin içinden geçtiği bu süreçlerde hiç kimsenin mezhebini dininin önüne geçirme hakkı olamaz. Hiç kimse bir mezhep sultasından dolayı Müslüman kardeşlerini katletme cürmünü işlemeye kalkışmamalıdır. Kim olursa olsun. Dün Yemen’de bir taziye evine bombalar düştü. 100’ü aşkın insan öldü. Önceki gün Bağdat’ta patlama oldu 70’İ aşkın Müslüman öldü. Katletmeye devam ediyoruz.

“İslam coğrafyasında kan dökülürken dünyada Müslümanlar ekranlarda pire öldürmenin hükmünü tartışıyorlar…”

Bugün İslam coğrafyasında bütün bu cürümler işlenirken biz küçücük meselelerimizi ekranlara taşıyarak din üzerinden insanları bölmeye, parçalamaya devam ediyoruz. Sadece Türkiye’de değil bütün İslam aleminde din anlatan dini programlar üreten yüzlerce televizyon kanalları var. Bu kadar büyük cinayetler işlenirken Müslümanların ekranlarda tartıştıkları meseleler pire öldürmenin hükmü mesabesinde konular ve onlar üzerinde yürüyen tartışmalardır.

“Kerbela’nın ahu figanları üzerine iktidar inşa etmeye kalkışmak bu ümmete yakışmaz…”

Hep beraber özümüze dönmemiz lazım. Özümüze dönerek yeniden Kerbela’yı okuyacak olursak elbette o mektebin en büyük muallimi Hz. Hüseyin’dir. Hüseyince yaşamak nedir? Hüseyni tavır nedir? Hz. Hüseyin ne uğruna, hangi hakikat uğruna can verdi. Hangi mesajları verdi. Elini açtı Allah’a dua etti ‘Allah’ım, eğer burada şehit olacaksam benim şehadetimi ümmetin vahdetine vesile kıl’ dedi. Biz ise bugün Kerbela’nın ahu figanları üzerine iktidarlarımızı inşa etmeye kalkışıyoruz. Bu ümmete yakışmaz. Bunu yapan kendine Şii de dese, Sünni de dese, Ehl-i Beyt de dese bu Müslümana yakışmaz. Bizim yapacağımız Kerbela’nın muallimi Hüseyin’in uğruna canını verdi değerler üzerinde durmaktır. Hz. Hüseyin üzerinde duracaksak Hz. Hasan’ı da unutmamak gerekir. Sadece Mah-ı Muharrem’de Hz. Hüseyin’i hatırlamayalım. Hz. Hasan’ın da vefatının yıl dönümünde bir araya gelip onu da yad edelim. İkisi de mekteptir.

Hz. Hüseyin adaletin ve özgürlüğün mektebiyse Hz. Hasan sulhun, salahnın mektebidir. Hüseyni tavra ne kadar muhtaçsak, Hasani tavra da o kadar muhtacız. Mah-i Muharremin birliğimize ve beraberliğimize vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. İslam aleminde akan kan ve gözyaşlarının dinmesine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Kalbinizden Hz. Muhammed muhabbeti Ehl-i Beyt muhabbeti eksik olmasın. Dedi.

Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’un konuşma özeti;

Ehlibeyt Kuran-ı Kerimin ve Resulallah’ın referansıdır. İslam coğrafyasında yaşanan vahşetler ne yazık ki İslam’ın ilk yıllarından haricilerle başlayan ve Emevi- Abbasilerle bu çağda da vahabiler ile devam eden dinin tam tersi olan vahşetler yaşanmaktadır. İşte Kerbela Hz. Hüseyin’in inancı, saltanat, zulüm, çıkar, cehalet, hak, hukuk düşmanı olan zalimlere karşı yüce mücadelesidir. Kerbela’ dan sonra İslam’ı hak yolunda devam ettiren Hz. Hüseyin’in soyunda seyitler ve Hz. Hasan’ın soyunda şerifler olmuştur. Anadolu’ya gelip bizi Müslümanlaştıran seyitler olmuştur. Kerbela, İslam’ın Hz. Resulallah’ın sünneti ve referansı ehlibeytve İslam’a zulüm, saltanat, kadın düşmanlığı, medeniyet, insan hakları düşmanlığı yapanların yol ayrımıdır. On iki imamlar, içtihat imamları, veliler, ulular, şairler hepsi ehlibeyt yolundadırlar. Ehlibeyt evlatları tasavvufu, muhabbeti, sevgiyi, hak- hukuk, evrensel insan haklarını, ortak değerleri, ortak düşmanları bize öğrettiler. Kültürümüz oldular, evlerimizde ismimiz oldular, hak yolunun meşalesi, pusulası oldular. Dünyada İslam adına yaşanan vahşetlerden İslam’ın kurtulması için bizlere büyük görev düşüyor. Cahilleri ve zalimleri kullanan küresel güçlere karşı bütün ehl-i kamillerin işbirliği yapması gerekir. Aksi halde İslamiyet kullanılarak 3. Dünya savaşı çıkarılmaya çalışılmaktadır. Din doğru bilinirse berekettir, kurtuluştur. Yanlış bilinirse felakettir. Biz diyanet ile 22 yıl önce Kerbelayı anmayı başlayınca en başta ateistler ve ideolojik gruplar rahatsız oldular. Çünkü insanları eksik bilgilerle ayrıştırmışlar, bloklaştırmışlar ve birbirlerine düşman etmişlerdir. Biz bu durumları yıktık. Hak yolu birdir, bunun doğru bilinmesi halinde kardeşlik ve dostluk zuhur eder. Bu durum ayrıştırmak isteyenlerin işine gelmez. Allah yardımcımız olsun, Resulallah’ın mürveti ve şefkati üzerinize olsun.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.ehlibeyt.org.tr sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023